W naszym społeczeństwie utarło się, że goście wręczają młodej parze prezent, co często wywołuje niepotrzebny stres. Sytuacja jest prosta, gdy narzeczeństwo udostępnia swoim gościom listę prezentów, z której swobodnie można wybierać najłatwiejszy do zorganizowania lub najtańszy upominek, na który zaproszeni mogą sobie pozwolić. Inaczej wygląda sprawa, jeśli pada decyzja o wręczeniu koperty. 

Ile dać na wesele? 

Należy zacząć od tego, że każdy powinien dać tyle, na ile może sobie pozwolić. Postawa zastaw się, a postaw się na pewno nie będzie niosła za sobą dobrych skutków, bo przecież która para młoda chciałaby mieć na sumieniu zadłużenie majątkowe swoich gości? Warto pamiętać, że przychodzimy głównie po to, żeby umilić państwu młodym ten wyjątkowy dzień. Jeśli jednak nie jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej i chcemy obdarować nowożeńców kopertą, warto się zastanowić ile do niej wrzucić.

Za „talerzyk” 

Mówi się, że powinno się wręczyć tyle pieniędzy, żeby młodym zwróciło się za „talerzyk”. W ustaleniu tej kwoty może pomóc określenie wielkości imprezy oraz tego, gdzie jest robiona. Wiadomo, że mniej będzie kosztować wesele w remizie pod miastem lub na wsi, a więcej w renomowanej restauracji w centrum dużego miasta. Kolejnym krokiem jest ustalenie pokrewieństwa lub bliskości z parą młodą. Chrzestni i dziadkowie z reguły wręczają w kopercie około 1000 zł. Oczywistym jest jednak, że nie zawsze dziadkowie będą mogli sobie pozwolić na taki wydatek, w takim przypadku warto wręczyć nowożeńcom wyjątkowy lub praktyczny upominek, który sprawdzi się w rozpoczęciu nowej drogi życia. W dobrym tonie jest, jeśli rodzeństwo obdaruje młodych kwotą nie mniej niż 600 zł, jednak najczęściej jest to około od 800 do 1000 zł. Jeżeli z młodą parą jesteśmy związani, możemy wręczyć około 500 zł za parę. Często dalsi znajomi oraz koledzy i koleżanki z pracy zastanawiają się, ile dać na wesele. Ich kontakty nie są tak bliskie, jak przyjaciół, więc kwota w kopercie waha się od 200 do 400 zł za parę.

Rekomendowane artykuły