Uroczystość zgodna z własnymi przekonaniami

Wizja tradycyjnego ślubu, takiego jak kościelny lub cywilny, poza podniosłą atmosferą i wzruszeniami, które towarzyszą każdej takiej ceremonii, kojarzy się również niestety ze z góry narzuconymi zasadami. Struktura takiego ślubu nie podlega negocjacjom; wiążą się z nim też pewne ograniczenia, które krępują osoby po rozwodzie czy te o orientacji homoseksualnej.
Trudno się dziwić, że ślub humanistyczny przyciąga coraz większą uwagę. Niektórym pewnie niełatwo sobie to wyobrazić, ale może on być zorganizowany dokładnie tak, jak zażyczy sobie para młoda. Nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych, nie jest w żaden sposób powiązany z kościołem – to całkowicie niezależna od instytucji uroczystość, a zatem taka, która jest spełnieniem wymarzonego scenariusza przyszłych małżonków.
Co charakteryzuje ślub humanistyczny?
Bardzo ważnym aspektem tego rodzaju ślubu jest postać osoby przeprowadzającej ceremonię. Otóż nie ma w tej kwestii potrzeby szukania urzędnika. Para młoda wybiera kogoś, najczęściej jest to ważna i bliska dla nich osoba, kto udzieli im ślubu. Jedynym wymogiem jest zarejestrowanie wybranej do tego zadania osoby w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa. Jeżeli chodzi o przysięgę, tutaj również zakochani mają wolną rękę. Samodzielnie ją układają, co sprawia, że jest ona bardziej wzruszająca i wyjątkowa. Może mieć w zasadzie dowolną formę. To od przyszłych małżonków zależy, czy w jej ramach będą przytaczać swoje najlepsze wspomnienia, mówić o wartościach, które są ważne w ich związku, czy formułować deklaracje związane z ich przyszłością. Każda taka przysięga jest niezwykła właśnie dlatego, że została ułożona osobiście.
Dużą zaletą ślubu humanistycznego jest też swoboda w wyborze miejsca, dekoracji czy muzyki. Pora dnia też nie jest w żaden sposób wyznaczona – jeżeli tak życzy sobie młoda para, przysięga może zostać wygłoszona nawet w środku nocy lub o wschodzie słońca – zobacz: https://www.zankyou.pl/p/slub-humanistyczny-co-to-jest-na-czym-polega-jak-wyglada-i-ceremnia-w-humanistyczna-w-polsce-sprawdz.